Indlæser begivenheder…
Se mere
SwingShoes-arrangement

Blues social-dans

Torsdag den 10. december 2026 · kl. 20.00 – 22.00

Snør dine blues-sko og kom forbi Loungen til en aften med ren og skær dans. Dette er en » social-dans « – ingen undervisning, ingen lærer, bare fantastisk musik og et dansegulv fyldt med folk, der er mødt op af nøjagtig samme grund som dig: for at danse.

Kom alene, kom med venner, kom, som du er. Du behøver ikke have en partner med – de fleste kommer alene. Bed nogen om en sang eller to, sig tak, og gå videre til en ny person. Ved aftenens afslutning vil du have danset med både kendte ansigter og folk, du ikke havde mødt før.

Alle niveauer er velkomne på en torsdag som denne. Uanset om du deltog i din første blues-workshop i sidste uge, eller om du har danset i årevis, er der plads til dig. Uanset om du fører, følger eller begge dele – og hvis du hellere vil danse alene, passer solo-jazz til enhver swing-melodi.

Der er et par små ting, der gør gulvet til et hyggeligt sted:

  • Spørg bare løs, og tag et »nej tak« med et smil – det er aldrig personligt.
  • Dans på samme niveau som din partner, og hold dine bevægelser små, når der bliver trangt.
  • Kom frisk, brug ikke for meget parfume, og tag en ekstra skjorte med – der bliver varmt derude.

Vi ses på dansegulvet!

DJ-pladsen er stadig ledig

Hvem tager med?

Kommentarer

Der er endnu ingen kommentarer.